Kierunek zbliżający przyszłość

Artykuł dodano: 2012-12-12 21:41:37
Automatyka i robotyka- wartościowy kierunek spoglądający w przyszłość, opis kierunku

Podczas coraz szybszego rozwoju techniki, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z branży automatyki oraz informatyki. Automatyka i robotyka jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną interdyscyplinarną, łączącą wiedzę i umiejętności pochodzące z różnych dyscyplin naukowych, wśród których wymienić można teorię sterowania, teorię sygnałów i systemów, teorię decyzji, informatykę, telekomunikację, elektronikę, mechanikę i mechatronikę."

Automatyka i Robotyka zajmuje się zarówno teorią, jak i praktyczną realizacją urządzeń sterujących obiektami technicznymi i procesami technologicznymi bez udziału człowieka lub z jego ograniczonym udziałem. Układy i systemy automatyki wkraczają we wszystkie niemal dziedziny życia, zwłaszcza w gospodarkę, przemysł i naukę.

Korzyści wynikające z automatyzacji i robotyzacji widać wyraźnie, zwłaszcza w przemyśle (samochodowym, okrętowym, lotniczym i zbrojeniowym), komunikacji, medycynie, energetyce oraz rolnictwie.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

Konstruktora i technologa powinna charakteryzować umiejętność odnawiania i poszerzania swojej wiedzy, połączona z twórczym jej wykorzystaniem.

Tworzenie nowych koncepcji, czyli praca twórcza, wymaga również takich cech charakteru, jak dociekliwość, ciekawość, samodzielność myślenia, szerokość horyzontów myślowych połączona z umiejętnością analizy i syntezy wiedzy.

Inżynierowie automatyki i robotyki pracują głównie zespołowo, niekiedy muszą posiadać umiejętność podporządkowania się rytmowi pracy zespołu, a niekiedy - odznaczać się umiejętnościami kierowniczymi.

Sprawności sensomotoryczne jak: dobry wzrok, rozróżnianie barw, widzenie stereoskopowe, koordynacje wzrokowo-ruchowe i zręczność rąk są szczególnie przydatne przy wykonywaniu prób nowych urządzeń, robotów i manipulatorów oraz regulacji ich pracy.

Automatykę i robotykę można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (inżynier), II (magisterium) stopnia. Kierunek ten można znaleźć na większości uczelni technicznych w Polsce.  Często jest kierunkiem zamawianym, na którym stypendia sięgają 1000zł miesięcznie. Uczelnie mające najlepsze zaplecze dydaktyczne pod ten kierunek to: AGH w Krakowie, Politechnika Krakowska, Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska oraz Zachodniopomorski Uniwersytet technologiczny w Szczecinie, a także Politechnika Gdańska. Absolwenci mogą liczyć na zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach do których należą m.in: giganci z branży oil-gas, a także z branży elektronicznej oraz informatycznej, lotniczej i samochodowej. Zarobki zależą od kraju w którym jest się zatrudnionym, oraz od firmy. Najwyższe sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy euro miesięcznie, można osiągnąć w firmach z branży oil-gas, w których pracuje się na statkach wydobywczych lub platformach wiertniczych. Studia dają ogromne możliwości pod warunkiem biegłego władania min. Językiem angielskim. Zdając na maturze rozszerzoną matematykę lub informatykę warto wziąć pod uwagę ten kierunek. Źródło(uczelnie.info.pl)

 




Więcej artykułów? kliknij tutaj!